Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

50-lecie LO XIV 2024

50-lecie LO XIV 2024

Rok 1974 okazał się wyjątkowy z wielu względów: pierwsze użycie słowa internet, urodziny Leonarda di Caprio,  czy jak przypomnieli Kasia, Hania, Błażej i Kajetan, uczniowie klasy 3B3, którzy na ten dzień wcielili się w konferansjerów uroczystości - III miejsce w MŚ w piłce nożnej w RFN. Wreszcie, to rok narodzin XIV Liceum ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Przez te pół wieku Czternastka trwale wpisywała się w krajobraz miasta i dlatego ten jubileusz świętowaliśmy wraz z licznie przybyłymi gośćmi i absolwentami – członkami czternastkowej rodziny.

W inaugurującym uroczystość przemówieniu dyrektor XIV Liceum Pani Agnieszka Bednarska przypomniała, że nasza szkoła to wspólnota zbudowana wokół trwałych wartości, jakie niesie nauka i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły i miasta. Kontynuując, mówiła, że czas spędzony w szkolnych murach dla wielu pokoleń Czternastkowiczów okazał się okresem odkrywania pasji, zdobywania nowych zawodowych możliwości, wreszcie – bo nie najmniej ważne – nawiązywania przyjaźni na całe życie. I do tej wspólnoty zaprosiła obecnych na sali uczniów Czternastki.

Motyw trwałych szkolnych relacji, zarówno mistrzowskich, jak i rówieśniczych, powracał w przemówieniach jeszcze niejednokrotnie. To on wybrzmiał w wystąpieniu Prezydenta Miasta Pana Jacka Sutryka, który wywołał czternastkowych nauczycieli, absolwentów i uczniów, przypominając, jak wielu z nich wpływa obecnie na kształt nauki i kultury naszego Wrocławia, czemu dał wyraz, zapowiadając wyróżnienie siedmiu pracowników medalem Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia. I jak na urodziny przystało, przekazał na ręce Pani dyrektor Agnieszki Bednarskiej prezent dla szkolnej społeczności – urodzinowy bon na pomoce naukowe.

Urodziny mają to do siebie, że stają się okazją do pełnego nadziei spojrzenia w przyszłość. Wątek odwagi, koniecznej by spełniać marzenia, podniosła w swoim przemówieniu Dolnośląska Kurator Oświaty, Pani Ewa Skrzywanek, życząc jej nie tylko Pani Agnieszce Bednarskiej, ale każdemu członkowi społeczności - to odwaga do spełniania wielkich marzeń świadczy o wyjątkowości naszej szkoły.

Część oficjalną przerywały wystąpienia uczniów. I tak Helena Steinmetz i Yana Friedrich fenomenalnie wykonały Adiemus Karla Jenkinsa.

W swoim przemówieniu Pani Ewa Wolak, nasza sąsiadka a jednocześnie przedstawicielka Rady Miasta, przypomniała o wieloletniej współpracy szkoły i otaczającej ją małej społeczności

Pan Jacek Jasiński zabrał głos w imieniu absolwentów (a jednocześnie i nauczycieli) Czternastki. W emocjonalnym tonie przypomniał swoje chwile spędzone w murach szkoły, najpierw jako jej uczeń, a następnie nauczyciel wychowania fizycznego. Z serca i duszy przedstawił własny obraz szkoły, który stopniowo stał się głosem całych generacji, wywołując wzruszenie w sercach słuchaczy i burzę braw w auli.

Nadszedł wreszcie moment długo wyczekiwany przez szkolną społeczność. Prezydent Miasta Pan Jacek Sutryk i dyrektor szkoły Pani Agnieszka Bednarska wręczyli medale Merito de Wratislavia - Zasłużony dla Miasta. Celnie uchwycony rys nagrodzonych, przedstawiony w konwencji who is who, wyłonił laureatów: fizyka Pana Mariana Bąka, anglistę Pana Janusza Kawę, nauczycieli biologii Pana Mariana Piszczka, wychowania fizycznego – Panów Bogusława Wilka i Leszka Ździebłę, polonistę (a także reżysera jubileuszowej gali) Pana Przemysława Witkowskiego oraz kierownika gospodarczego Pana Wojciecha Siwonia.

Prezentacja pokoleń absolwentów przypominała wartości, które trwale wpisały się w rys naszej szkoły- już nie przy ul. Szczytnickiej, ale na al. Brucknera. Jubileusz pięćdziesięciolecia stał się także okazją by uczcić pamięć tych, którzy powołali szkołę do istnienia- jej pierwszego dyrektora Pana Aleksandra Dobrzyckiego oraz jej zmarłych nauczycieli i pracowników, których uhonorowano minutą ciszy.

I nadszedł czas na to, z czego czternastka słynie. Lip dub odsłaniający szkolną codzienność czy świetne występy klasy 3B3 ukazały uczniów naszej szkoły jako ludzi z pasją, rywalizujących ze sobą w Lidze klas – konkursie od lat stanowiącym spécialité de la maison.

Część oficjalną zamknął wernisaż wspomnieniowej wystawy 50 lat Czternastki, słodkie co nieco- tort pochodzący z pracowni naszych absolwentów Państwa Gondków oraz rozegrana pod patronatem Dolnośląskiego Związku Szachowego symultana szachowa na 50 szachownic, w której wzięli udział nasi absolwenci, a jednocześnie arcymistrzowie szachowi: Jolanta Zawadzka, Oskar Wieczorek i Jacek Stopa. Towarzyszyła jej wystawa Kobiety w szachach.

Uroczystość w opinii wielu zbyt szybko dobiegła końca, zaś nieoficjalne obchody trwały do białego rana – wszak szkolny jubileusz stał się okazją do miłych spotkań w gronie dawnych nauczycieli i kolegów z klasy, także podczas przygotowanego przez Fundację Absolwentów Czternastki sobotniego Balu Jubileuszowego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez Gabrielę Łokuciejewską i Macieja Urczyńskiego.

Data dodania: 2024-10-06 12:02:12
Data edycji: 2024-10-09 11:09:49
Ilość wyświetleń: 1581

Rada Samorządu Uczniowskiego

Biblioteka i czytelnia

Wynajem obiektów sportowych

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej