Informacje o szkole

Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej powstało w 1974 roku, należy do Towarzystwa Szkół Twórczych. Objęte jest patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, część zajęć prowadzona jest przez profesorów, doktorantów i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, a zajęcia laboratoryjne odbywają się w siedzibie Wydziału Chemii. W szkole istnieją klasy o profilu matematycznym, informatycznym, chemicznym i dwujęzycznym (prawnym oraz ekonomicznym). Działania szkoły skupiają się przede wszystkim na wspieraniu wszechstronnego rozwoju młodzieży. Uczniowie od lat odnoszą liczne sukcesy w krajowych i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych oraz osiągają bardzo wysokie wyniki egzaminów maturalnych. LO XIV od 1999 roku znajduje się w pierwszej dziesiątce liceów w Ogólnopolskim Rankingu "Perspektyw" i w pierwszej trójce liceów dolnośląskich. W 2018 roku zajęliśmy II miejsce w Rankingu Najlepszych Liceów Dwudziestolecia, co potwierdza niezmienną pozycję szkoły na rynku usług edukacyjnych. Nasi absolwenci podejmują naukę na renomowanych uczelniach w kraju i za granicą. Szkoła objęta jest patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.

• Nauka języka angielskiego i języka niemieckiego odbywa się w grupach o zróżnicowanym stopniu zaawansowania. Testy kwalifikacyjne odbędą się w pierwszym tygodniu września.
  • W Czternastce działa System Wspierania Uzdolnień – uczniowie mają możliwość uczestniczenia w dowolnie wybranym fakultecie olimpijskim, zajęciach pozalekcyjnych oraz skorzystać z Indywidualnego Toku Nauki.
  • Osoby, które przejdą do II lub III etapu olimpiady przedmiotowej, mają możliwość ubiegania się o przyznanie Indywidualnego Toku Uczenia się (ITU). Umożliwia on zwolnienie z uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych na pięć dni, aby w tym czasie przygotowywać się do olimpiady.
  • W ciągu trzech pierwszych lat nauki uczniowie Czternastki uczestniczą  w Lidze Klas, w ramach której odbywają się konkurencje teatralne, taneczne, sportowe i inne. Od miejsca zajętego w Lidze zależy liczba dni, która będzie przysługiwać klasie na wycieczkę w kolejnym roku szkolnym.
  • Szkoła posiada kompleks obiektów sportowych, takich jak: sala gimnastyczna, boiska trawiaste i tartanowe, basen, lodowisko (poza sezonem zmieniane w rolkowisko) i siłownia, a także sale do bilardu, tenisa stołowego i brydża sportowego.
  • Na terenie szkoły jest ogrodzony i monitorowany parking rowerowy.
  • Na pięć minut przed zakończeniem każdej lekcji oraz na dwie minuty przed jej rozpoczęciem rozlegają się krótkie dzwonki.
  • Przerwa obiadowa między 6. i 7. lekcją trwa 30 minut. Szkolna stołówka znajduje się w internacie (obiady wydawane są w godzinach 13:30 – 16:30).
  • Podczas przerw otwierane są tylne drzwi przy sali bilardowej, prowadzące w kierunku boisk, basenu, lodowiska i internatu. Obowiązuje jednak zakaz wychodzenia poza teren szkoły.
  • Każdy uczeń ma przydzieloną szkolną szafkę, którą dzieli z drugą osobą. Znajdują się one w prawym skrzydle szkoły.
Data dodania: 2019-09-24 11:04:54
Data edycji: 2023-03-17 09:02:37