51-410 Wrocław
al. Brücknera 10
Od początku roku szkolnego 2023/2024 z inicjatywy nauczycielki wiedzy o społeczeństwie, prof. Elżbiety Osarczuk uczniowie realizowali projekt pod nazwą „20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej”. W ramach tej inicjatywy odbywały się cotygodniowe spotkania, debaty, warsztaty edukacyjne oraz lekcje mające na celu przybliżenie funkcjonowania Unii Europejskiej. Punktem kulminacyjnym projektu była wycieczka edukacyjna po krajach Beneluksu oraz możliwość uczestnictwa w programie „Euroscola” – inicjatywy umożliwiającej uczniom szkół ponadpodstawowych otrzymanie dofinansowania wyjazdu do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Program ma na celu zapoznanie się z pracą Parlamentu, uczestnictwo w symulacji obrad i głosowaniu oraz przeprowadzenie debaty. Wszystko odbywa się w języku angielskim.
W wycieczce wzięło udział 40 uczniów oraz czworo nauczycieli. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić Amsterdam z przewodnikiem, zobaczyć Plac Dam czy też Pałac Królewski, a także zwiedzić Muzeum Van Gogha i obejrzeć jego najsłynniejsze prace – ponadczasowe „Słoneczniki” czy też zachwycający “Kwitnący migdałowiec”. Kolejnym punktem programu był Rotterdam, a następnie przejazd do Pałacu Pokoju w Hadze. Wieczorem dotarliśmy na elegancką kolację w Chez Leon w Brukseli, a po obiedzie przeszliśmy na plac przed zabytkowym ratuszem miasta. Czwartego dnia wycieczki po porannym zwiedzaniu skierowaliśmy się do Luksemburga, gdzie grupa 20 uczniów miała okazję odwiedzić Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W tym czasie pozostali uczniowie zobaczyli centrum miasta oraz przepiękny jarmark świąteczny.
Następnego dnia wszyscy uczniowie mieli zaszczyt uczestniczyć na spotkaniu z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Luksemburgu, Panem Piotrem Wojtczakiem. Uczniowie dumnie odśpiewali pieśni „O mój rozmarynie” oraz “Przybyli ułani”, po czym wysłuchali opowieści ambasadora i zadali mu kilka pytań.
W ostatnim dniu miała miejsce sesja w Parlamencie Europejskim. Grupa 24 uczniów wraz z profesor Elżbietą Osarczuk i profesorem Piotrem Stortą uczestniczyła w wywiadzie z Fabianne Keller, kwestorem Parlamentu Europejskiego. Po przerwie na obiad uczestnicy brali udział w symulacji pracy członków Parlamentu, wypowiadając się na tematy migracji, praw człowieka, bezpieczeństwa oraz sprawiedliwości. Kolejno odbyło się głosowanie, a po nim debata na temat nadchodzących wyborów do Parlamentu. Na sam koniec mentor wydarzenia przeprowadził krótkie ankiety dot. spraw związanych z nierównościami płciowymi oraz dał uczestnikom możliwość podziękowania swoim opiekunom za zorganizowanie wyjazdu. W międzyczasie pozostała grupa uczniów zwiedziła Strasburg i okolice, poznając kulturę i piękną architekturę. Tego wieczora uczniowie musieli pożegnać się z sercem Europy i wyruszyć z powrotem do Polski. Całość wyjazdu miała niezwykłą wartość edukacyjną, uczniowie mogli poznać kulturę aż czterech krajów Unii Europejskiej, używać zarówno języka angielskiego, jak i francuskiego, a przede wszystkim zdobyć niezapomniane wspomnienia.
Aleksandra Kordasz, klasa 3G
Relacja - nasz człowiek w Parlamencie Europejskim
51-410 Wrocław
al. Brücknera 10