Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Gala VII Dyktanda Niepodległościowego

Gala VII Dyktanda Niepodległościowego

Współorganizatorem Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii" było już po raz drugi LO nr XIV we Wrocławiu. Odbywało się ono również w województwach: lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim. W konkursie wzięło łącznie udział 786 uczniów szkół województwa dolnośląskiego. Gala laureatów odbyła się 26 listopada 2019 r.  w auli Liceum Ogólnokształcącego nr XIV we Wrocławiu. Gościem honorowym był profesor Jan Miodek, który wygłosił wykład poświęcony reformie ortografii polskiej w latach 1935-1936. Jego dynamiczna gawęda o języku spodobała się zarówno najmłodszym, jak i starszym uczestnikom konkursu, a także ich nauczycielom, zwłaszcza że dla wielu polonistów profesor był również ich akademickim wykładowcą.

Zaproszenie na uroczystość przyjęli również: Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych Departamentu Edukacji we Wrocławiu i Elżbieta Kielman, prezes Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny. Honorowy patronat nad konkursem objęli Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk i Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Bohaterami tego dnia byli jednak laureaci konkursu. Nagrodą dla zdobywców pierwszego miejsca w każdej z trzech kategorii była pamiątkowa moneta wyemitowana przez Narodowy Bank Polski z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Otrzymali je:

Zofia Popiela z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia we Wrocławiu (klasy IV-VI SP)

Dominika Krzyszczuk ze Szkoły Podstawowej nr 22 we Wrocławiu (klasy VII-VIII SP)

Kalina Węgrzyn z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, która okazała się również najlepsza ze wszystkich uczestników konkursu w sześciu województwach.

Pozostali laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki ufundowane przez organizatorów konkursu - Fundację "Zawsze Warto". Podziękowania otrzymali również opiekunowie naukowi laureatów i członkowie Wojewódzkiej Komisji Konkursu. Uroczystość  pod kierunkiem dyrektor Anny Maćkowskiej przygotowali uczniowie klasy 2D Liceum Ogólnokształcącego nr XIV. Helena Żabska wprowadziła zebranych w uroczysty nastrój polonezem Fryderyka Chopina, Oskar Krawczyk porwał ich „Bohemian Rapsody” zespołu Queen, a Mateusz Witkowski przekonywał utworem z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, że piosenka jest dobra na wszystko. Uroczystość - podobnie jak w ubiegłym roku - poprowadził ze swadą  Szymon Łagoda.

 

Zdjęcia: E. Serkowska

Data dodania: 2019-11-28 02:19:52
Data edycji: 2019-11-28 20:40:31
Ilość wyświetleń: 2903

Rada Samorządu Uczniowskiego

Biblioteka i czytelnia

Wynajem obiektów sportowych

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej