Czcionka:

Kontrast:

Gala VII Dyktanda Niepodległościowego

Współorganizatorem Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii" było już po raz drugi LO nr XIV we Wrocławiu. Odbywało się ono również w województwach: lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim. W konkursie wzięło łącznie udział 786 uczniów szkół województwa dolnośląskiego. Gala laureatów odbyła się 26 listopada 2019 r.  w auli Liceum Ogólnokształcącego nr XIV we Wrocławiu. Gościem honorowym był profesor Jan Miodek, który wygłosił wykład poświęcony reformie ortografii polskiej w latach 1935-1936. Jego dynamiczna gawęda o języku spodobała się zarówno najmłodszym, jak i starszym uczestnikom konkursu, a także ich nauczycielom, zwłaszcza że dla wielu polonistów profesor był również ich akademickim wykładowcą.

Zaproszenie na uroczystość przyjęli również: Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych Departamentu Edukacji we Wrocławiu i Elżbieta Kielman, prezes Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny. Honorowy patronat nad konkursem objęli Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk i Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Bohaterami tego dnia byli jednak laureaci konkursu. Nagrodą dla zdobywców pierwszego miejsca w każdej z trzech kategorii była pamiątkowa moneta wyemitowana przez Narodowy Bank Polski z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Otrzymali je:

Zofia Popiela z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia we Wrocławiu (klasy IV-VI SP)

Dominika Krzyszczuk ze Szkoły Podstawowej nr 22 we Wrocławiu (klasy VII-VIII SP)

Kalina Węgrzyn z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, która okazała się również najlepsza ze wszystkich uczestników konkursu w sześciu województwach.

Pozostali laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki ufundowane przez organizatorów konkursu - Fundację "Zawsze Warto". Podziękowania otrzymali również opiekunowie naukowi laureatów i członkowie Wojewódzkiej Komisji Konkursu. Uroczystość  pod kierunkiem dyrektor Anny Maćkowskiej przygotowali uczniowie klasy 2D Liceum Ogólnokształcącego nr XIV. Helena Żabska wprowadziła zebranych w uroczysty nastrój polonezem Fryderyka Chopina, Oskar Krawczyk porwał ich „Bohemian Rapsody” zespołu Queen, a Mateusz Witkowski przekonywał utworem z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, że piosenka jest dobra na wszystko. Uroczystość - podobnie jak w ubiegłym roku - poprowadził ze swadą  Szymon Łagoda.

Zdjęcia: E. Serkowska

Data dodania: 2019-11-28 02:19:52