51-410 Wrocław
al. Brücknera 10
Za nami obchody Święta Niepodległości, które przebiegały w bardzo różnorodny sposób, zarówno w szkołach, jak i w przestrzeni publicznej. Uczniowie wrocławskich szkół wzięli udział w Radosnej Paradzie Niepodległości, która przeszła ulicami miasta. Uczniowie Czternastki zajęli w niej pierwsze miejsce, przebrani za wrocławskie krasnale. Jeden z tych krasnali, Olimpek, znajduje się przed wejściem do szkoły. Symbolizuje on wszystkie uczniowskie osiągnięcia – nie tylko laury olimpijskie. Jedno z nich to tytuł laureata Dyktanda Niepodległościowego, które jest jedną z ciekawszych form obchodów Święta Niepodległości.
Gala XI Dolnośląskiego Dyktanda odbyła się 23 listopada w auli Liceum Ogólnokształcącego nr XIV, które od 6 lat jest organizatorem przedsięwzięcia Fundacji "Zawsze Warto". Patronat nad XI Dyktandem Niepodległościowym objęli Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk oraz Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk.
Zamiłowanie do języka ojczystego, poprawnej polszczyzny oraz chęć poznawania historii Polski łączy wszystkich uczestników dyktanda - a do etapu szkolnego przystąpiło ich niemal tysiąc (433 z klas IV-VI, 316 z klas VII-VIII i 238 ze szkół ponadpodstawowych). Dyktando pisali uczniowie szkół z następujących miejscowości: Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Grodziszcze, Karpacz, Kąty Wrocławskie, Kiełczów, Lubań, Mirków, Oborniki Śląskie, Pszenno, Siechnice, Świebodzice, Wałbrzych, Wrocław.
Każdy z tekstów dyktanda dotyczył osób lub tekstów kultury, które miały wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych odtwarzali teksty o malarzu Włodzimierzu Tetmajerze i tatrzańskich kurierach, uczniowie klas siódmych i ósmych pisali o roli plakatu w krzewieniu idei niepodległości oraz o polskich wynalazcach, a licealiści i uczniowie techników mieli okazję poznać historię obcokrajowców, którzy przyczynili się do wskrzeszenia państwa polskiego w 1918 roku oraz losy Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim.
Dyktanda 204 uczestników etapu wojewódzkiego w trzech kategoriach sprawdzała Wojewódzka Komisja Konkursu, której przedstawicielom złożyła podziękowania przewodnicząca, Anna Maćkowska. Dyplomy otrzymali również szkolni koordynatorzy konkursu i opiekunowie naukowi laureatów.
Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 3D pod kierunkiem prof. Jolanty Tarasiewicz, a oprawę muzyczną stanowiły utwory wykonane przez Julię Gut z klasy 2E i Aleksandra Płocińskiego z klasy 3D.
Gratulujemy laureatom i ich polonistom!
Zdjęcia: Gabriela Łokuciejewska
51-410 Wrocław
al. Brücknera 10