51-410 Wrocław
al. Brücknera 10
Ciekawi Was, co czytają inni Polacy?
Zapraszamy Was do odkrycia ciekawych wniosków na temat stanu czytelnictwa książek w Polsce. Ten obszerny dokument to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat naszych czytelniczych nawyków, trendów literackich i wpływu czytelnictwa na rozwój społeczny. To również świetna okazja, aby odkryć dla siebie nowe, interesujące tytuły. Sprawdźcie, co wzbudza największe zainteresowanie czytelników, jakie są preferencje czytelnicze w różnych grupach wiekowych i dołączcie do dyskusji na temat literatury w Polsce.
Biblioteka Narodowa prowadzi systematyczne badania czytelnictwa książek już od przeszło trzech dekad. Raport, który udostępnia Czytelniczkom i Czytelnikom powstał na podstawie sondażu przeprowadzonego jesienią 2023 roku. 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.
W prezentowanym badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach, które są związane z internetowymi ogniwami społecznego obiegu książki. Są to: multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów rekomendujące książki i czytanie na platformach takich jak: TikTok, gdzie obecna jest społeczność BookTok, BookTube na YouTube czy też Instagram. Badanie odnotowało grupę 7% czytelników korzystających z tego źródła informacji o książkach.
Zapraszamy do lektury!
Pełny raport "Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2023 "
Komunikat "Stan czytelnictwa książek w Polsce 2023"
51-410 Wrocław
al. Brücknera 10