Pożegnanie Ludwika Ralskiego

Wczoraj, 11 grudnia 2023 r. odszedł od nas Ludwik Ralski – człowiek pełen niespożytej energii, optymista, zawsze pogodny, uśmiechnięty, bezpośredni i serdeczny w kontakcie ze wszystkimi, których spotykał na swojej drodze, niezależnie od ich wieku i stanowiska. Miał doskonałe relacje zarówno z uczniami, a potem – absolwentami, jak i z nauczycielami i pracownikami administracji. Był bardzo dobrym nauczycielem wychowania fizycznego, choć na początku uczył również fizyki, ale przede wszystkim człowiekiem z pasją, a dla wielu – autorytetem. Kochał życie i potrafił z niego korzystać, o czym świadczą jego zainteresowania: sport, podróże, wędrowanie, jazda na rowerze, wędkarstwo, grzybobranie, muzyka (złoty rock, szanty). Jego życiowe motto to przesłanie, które sam z powodzeniem stosował: „Ciesz się chwilą, zarażaj uśmiechem”. Uśmiech Ludwika będzie zawsze z nami. Od dawna żył myślą o kolejnym jubileuszu LO XIV – w 2024 roku będziemy obchodzić pięćdziesięciolecie jego istnienia. Jesteśmy pewni, że jak zwykle będzie nad wszystkim czuwał, chociaż już z innego świata.

Wiedzieliśmy o jego ciężkiej chorobie, ale walczył z nią sam, nie dając po sobie poznać, że jest tak poważna. Do ostatniej chwili pracował i planował kolejne przedsięwzięcia – turniej siatkarski oraz wyjazd na narty do Francji. Jeszcze w ubiegłym tygodniu przyszedł do szkolnego sekretariatu, jak zwykle częstując wszystkich napotkanych pracowników smakołykami. Każdej wiosny przynosił naręcza piwonii z własnego ogródka. Lubił spotkania z ludźmi – dawały mu radość i energię do życia. Trudno myśleć o nim w czasie przeszłym – Ludwik po prostu jest i zawsze będzie w naszej pamięci.

Ludwik Ralski, absolwent fizyki (1975, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Fizyki i Astronomii) i wychowania fizycznego (1984, Akademia Wychowania Fizycznego), był nauczycielem dyplomowanym z 56-letnim stażem pracy, z czego 48 lat przepracował w LO XIV. Przez wiele lat był trenerem uczniów, którzy pod jego kierunkiem odnosili sukcesy w takich dyscyplinach, jak: koszykówka dziewcząt, piłka ręczna dziewcząt, narciarstwo alpejskie, dwubój nowoczesny, streetball. Koordynował udział uczniów w zawodach sportowych, drużynowych rozgrywkach szachowych (Mistrzostwa Polski 2008, 2010) oraz w biegach na orientację  (Mistrzostwa Dolnego Śląska 2008, 2009, 2010). Wielokrotnie organizował obozy sportowe poświęcone siatkówce plażowej (Hiszpania 2006, Grecja 2007), a także obozy narciarskie. Współpracował  ze Szkolnym Związkiem Sportowym, Młodzieżowym Centrum Sportu, Akademią Wychowania Fizycznego,  a także z innymi szkołam i ośrodkami wychowawczymi. Był koordynatorem wolontariatu podczas Mistrzostw Świata Szkół ISF w koszykówce w 2005 roku. Nieustannie doskonalił metodykę gier sportowych, uczestnicząc w szkoleniach (2005, 2006, 2007, 2008). W latach 2000-2012 był organizatorem i uczestnikiem  Wrocławskiej Nauczycielskiej Ligi Siatkówki. Od 2021 roku do chwili obecnej pracował jako wychowawca w Internacie przy LO XIV i prowadził zajęcia na basenie. Mimo że przebywał na emeryturze, to wciąż pozostawał czynnym nauczycielem.

Ludwik Ralski był wielokrotnie nagradzany – w 1996 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w 2013 roku uhonorowano go Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 1999 roku otrzymał nagrodę Zarządu Miasta Wrocławia w uznaniu wybitnych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych. Jest laureatem konkursu "Belfer Roku 2007" na najlepszego nauczyciela wychowania fizycznego we Wrocławiu. W 2022 roku z rąk prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka otrzymał podziękowanie za najdłuższy staż pracy w charakterze nauczyciela (wówczas było to 55 lat).

Ludwik żył sprawami szkoły od momentu, gdy rok po jej utworzeniu dołączył do grona pedagogów (1975). Zawsze brał czynny udział w uroczystościach jubileuszowych szkoły, dysponował ogromną wiedzą dotyczącą wszystkich kolegów i absolwentów. To on odtworzył kompletną listę nauczycieli pracujących w LO XIV od momentu jego powstania. Z inicjatywy Ludwika odbywały się doroczne spotkania z dawnymi pedagogami Czternastki. Miał świetny kontakt ze swoimi wychowankami, utrzymywał z nimi serdeczne relacje, przez wiele lat organizował spotkania z klasami, których był wychowawcą. Inicjował również spotkania sportowe, w których brali udział absolwenci i nauczyciele. Jak nikt integrował szkolną społeczność, był doskonałym łącznikiem między kadrą z ulicy Szczytnickiej a gronem pedagogicznym Zespołu Szkół Nr 14 już przy alei Brücknera.

Artykuł na portalu wroclaw.pl

Pogrzeb Ludwika Ralskiego odbędzie się 18 grudnia 2023 r. (poniedziałek) o godz. 13:00

na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida 51

Rodzina prosi, aby pieniądze przeznaczone na kwiaty przekazać na rzecz fundacji

zajmującej się wsparciem dzieci z chorobą nowotworową.

Data dodania: 2023-12-12 19:03:37
Data edycji: 2023-12-13 18:43:34