51-410 Wrocław
al. Brücknera 10
„Także śpiący dokonują pracy i współdziałają z tym, co dzieje się we Wszechświecie” - głosił już dwa i pół tysiąca lat temu Heraklit z Efezu. Sen – ten arcyważny, a zarazem wciąż zagadkowy proces psychofizyczny – jest tematem projektu „W Krainie Snów”, realizowanego przez grupę uczniów Czternastki w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Alicja Zawadzka, Marta Strymer, Karol Piskozub, Adam Tomaszewski, Jan Ludwina, Jędrzej Boruczkowski oraz Natalia Pospiech zgłębiają naturę snu, badając jego fazy, uwarunkowania, a także jego przemożny wpływ na nasze zdrowie, zdolności poznawcze, emocjonalność i funkcjonowanie w świecie jawy.
O roli snu w czasie pandemii koronawirusa, bezsenności wywołanej zakażeniem COVID-19 oraz znaczeniu snu w procesie zdrowienia i budowania odporności organizmu Karol Piskozub rozmawiał z wybitnym wrocławskim lekarzem, profesorem Krzysztofem Simonem, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dolnośląskim konsultantem medycznym.
Wywiad z prof. Krzysztofem Simonem
Na profilu facebookowym i stronie projektu „W Krainie Snów” znajdziecie także ciekawe i bardzo przydatne artykuły i filmiki poświęcone rozmaitym zagadnieniom somnologii (nauki o śnie), m.in.: jak spać, żeby się wyspać; do czego potrzebne są drzemki; w jaki sposób sen wpływa na proces uczenia się; co jeść, żeby dobrze spać; jak kontrolować swoje sny oraz jak radzić sobie z bezsennością.
Zainteresowanych zapraszamy na:
51-410 Wrocław
al. Brücknera 10