Absolwent LO XIV - rektorem Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich

Z ogromną dumą przyjęliśmy wiadomość, że rektorem Uniwersytetu Medycznego został prof. dr hab. Piotr Ponikowski - wybitny absolwent LO XIV. Był pięciokrotnym finalistą olimpiad przedmiotowych, współautorem nagrodzonej Złotym Medalem pracy maturalnej "Równania diofantyczne", pełnił funkcję przewodniczącego Samorządu Szkolnego. W wywiadzie udzielonym w 2014 "Medical Tribune" wspominał: Byłem absolwentem XIV LO we Wrocławiu, które do tej pory jest jednym z najlepszych w Polsce. W klasie o profilu matematycznym koncentrowaliśmy się na wygrywaniu olimpiad. Postanowiłem, że jeśli dostanę się do międzynarodowej olimpiady matematycznej, pójdę na matematykę. Ale się nie dostałem. Alternatywą była medycyna, choć nie marzyłem, by zostać lekarzem. Matematyka to była intelektualna przygoda, a medycyna polegała na zapamiętywaniu. Pierwszy rok ukończyłem więc z dużym problemem. Na szczęście kolejne okazały się łatwiejsze i szybko znalazłem sobie obszar, który mnie zainteresował.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii, był prorektorem ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Serca Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Od 2019 kieruje Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Prof. Piotr Ponikowski został zaliczony do grupy najbardziej wpływowych naukowców świata z dziedziny medycyny według rankingu Clarivate Analytics „The World’s Most Influential Scientific Minds”.

W imieniu całej społeczności Czternastki składamy serdecznie gratulacje!

prof. dr hab. Piotr Ponikowski - curriculum vitae

Data dodania: 2020-05-24 23:37:42