Dolnośląski Orzeł po raz drugi pofrunął do ucznia Czternastki

Dolnośląski Orzeł po raz drugi pofrunął do LO XIV. Zarówno Wojciech Pawłowski, absolwent z roku 2020, jak i uczennica klasy 3C, Zuzanna Burzyńska spędzili w naszej szkole 6 lat, ponieważ ukończyli Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Nr 14, do którego należało wówczas LO XIV.

Tegoroczna laureatka Nagrody Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Zuzanna Burzyńska rokrocznie uzyskiwała najwyższą średnią w szkole, zdobyła tytuły laureata Dolnośląskiego Konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z biologii, języka polskiego i historii oraz tytuł finalisty tegoż samego konkursu z matematyki, wygrała konkurs przedmiotowy z chemii „Alchemik” i z wyróżnieniem ukończyła kurs „Młody Chemik Eksperymentuje”, a także „Akademię Młodych Odkrywców” na Politechnice Wrocławskiej. Stypendystka Funduszu Stypendialnego im. Mariusza Łukasiewicza, otrzymała również stypendium "Promovere Talenta" oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Jako wolontariuszka zaangażowana była zarówno w akcje szkolne, czego zwieńczeniem stała się reprezentacja szkolnej grupy wolontariatu w konkursie „Ośmiu Wspaniałych”, jak również w akcje o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Uczestniczyła w programie „Wrocławski Wolontariusz IT”, udziela lekcji dzieciom pracowników służby zdrowia w ramach projektu „Klinika Matmy”.

Działania na skalę międzynarodową rozpoczęła ponad rok temu. Dołączyła wówczas do programu CO-CREATE Youth Declaration Task Force, którego głównym celem było napisanie oficjalnej deklaracji zawierającej żądania bądź też pomysły młodych ludzi z pięciu różnych europejskich krajów. Dokument ten skierowany jest bezpośrednio do polityków i innych interesariuszy i ma on na celu zwrócić ich uwagę na ogromny problem, jaki w dzisiejszych czasach stanowi otyłość wśród dzieci i młodzieży.

Obecnie nadal otrzymuje zaproszenia na konferencje, a także propozycje współpracy w ramach innych projektów, w tym w ramach projektu Act4Food Act4Change oraz Young Leaders in Diabetes.

Zuzanna ma też pozanaukowe zainteresowania: gra w szachy - zdobyła II kategorię w tej dziedzinie; interesuję się filatelistyką - otrzymała Młodzieżową Złotą Odznakę Filatelistyczną, która jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym osobom młodym przez Polski Związek Filatelistów za ich filatelistyczną działalność i zaangażowanie.

Serdecznie gratulujemy w pełni zasłużonej nagrody! Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia Zuzanny.

Wystąpienie Zuzanny Burzyńskiej - film

Relacja na stronie Dolnośląskiego Kuratora Oświaty