Gala X Dyktanda Niepodległościowego ''Po polsku o historii''

28 listopada o godz. 12:00 w auli Liceum Ogólnokształcącego nr XIV odbyła się dolnośląska Gala X Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” organizowanego przez Fundację „Zawsze Warto”. Przybyli na nią laureaci wraz z opiekunami naukowymi, szkolni koordynatorzy konkursu, ale wyjątkowo również uczestnicy etapu wojewódzkiego, a także rodzice niektórych wyróżnionych uczniów. Departament Edukacji reprezentowała Pani Magdalena Lazopoulos – kierownik Działu Szkół Ponadpdstawowych.

Gościem honorowym Gali był znany i ceniony językoznawca, profesor Jan Miodek, którego jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości otoczyło grono wielbicieli z prośbą o autograf i wspólne zdjęcie. Wszyscy przybyli mieli okazję wysłuchać wykładu dotyczącego polskiej ortografii, która – wbrew obiegowym opiniom – jest łatwiejsza do opanowania niż zasady pisowni innych języków europejskich.

Laureaci w kategorii klas IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Laureatom pierwszego miejsca w województwie dolnośląskim w każdej kategorii przekazano banknoty kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego. Dwoje z nich – Józef Misek z  Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II we Wrocławiu oraz Amelia Maj z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV we Wrocławiu otrzymało nagrodę za najlepszy wynik wśród uczestników z wszystkich województw w swojej kategorii.

Podziękowania otrzymali również opiekunowie laureatów i szkolni koordynatorzy, a także członkowie Wojewódzkiej Komisji Konkursu, która pracowała pod przewodnictwem dyrektor Anny Maćkowskiej:

Justyna Madejska - starszy wizytator Kuratorium Oświaty

Stefan Inglot - wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza

Małgorzata Król - prezes Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny

Karolina Kropielnicka - nauczyciel w Międzynarodowym Liceum Ogólnokształcącym Fundacji Edukacji Międzynarodowej

Elżbieta Kielman - nauczyciel w  Szkole Podstawowej nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu

Jolanta Góreczna - nauczyciel w  Szkole Podstawowej nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu

Anna Tracz-Molasy - nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym nr V im. Generała Jakuba Jasińskiego

Katarzyna Bauman - nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym nr XI im. Stanisława Konarskiego

Małgorzata Stasiak - nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym nr XIV im. Polonii Belgijskiej

Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 3D, a poprowadzili ją: Anna Kochan z klasy 3C i Maksymilian Bień z klasy 3D. Swoim występem uświetniły Galę Ksenia Duszeńko i Zuzanna Ploch.

Gratulujemy wszystkim laureatom i ich opiekunom naukowym!

Lista laureatów

Data dodania: 2022-12-01 08:10:44