Gdynia E(x)plory Week 2022

19-21 października odbył się Krajowy Finał Konkursu Explory 2022 oraz Festiwal Nauki i Technologii w Gdyni.

Podczas tegorocznej edycji w Krajowym Finale Konkursu Explory udział wzięły 33 projekty, które oceniało grono 15 jurorów – autorytetów ze świata nauki i biznesu. Młode talenty walczyły o stypendia naukowe na rozwój projektów, ufundowane przez Mecenasa Programu Explory PKN Orlen, udział w największym na świecie konkursie naukowym – REGENERON ISEF w USA oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory.

Główną nagrodę zdobył Filip Piękoś, który zaprojektował i wykonał bezdotykową, programowalną klawiaturę dla niepełnosprawnych ZHELTA. Galę wręczenia tegorocznych nagród można obejrzeć tutaj https://youtu.be/abVEfvu-AeE

Młodzi naukowcy prezentowali swoje projekty na Pitchingu projektów konkursowych w podziale tematycznym CZŁOWIEK, ŚRODOWISKO, TECHNOLOGIA. Odbyło się wiele wykładów, debat i dyskusji. Wszystkie aktywności skupiały się wokół tematu rozwijania i inspirowania młodych talentów oraz szans i wyzwań, jakie stoją przed nimi. Kolejny raz odbyła się dyskusja Naukowiec - Sportowiec z udziałem Kajetana Duszyńskiego, złotego medalisty z Tokio 2020 w sztafecie mieszanej 4 x 400 m.

Tegoroczna edycja Konkursu E(x)plory już wystartowała - najbliższy termin 15 grudnia 2022 czyli Szkolny Festiwal E(x)plory w LO XIV. Do zobaczenia!

Szkolny koordynator konkursu

Karolina Pietraszek