Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 była wyjątkowa z trzech powodów: po raz pierwszy od 17 lat odbyła się pod szyldem Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej, ponieważ z dniem 31 sierpnia przestał istnieć Zespół Szkół Nr 14. Jednak absolwenci wchodzącego w jego skład Gimnazjum Nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi licznie zasilili szeregi pierwszoklasistów i z pewnością nie raz udowodnią, że warto było rozpocząć naukę w Czternastce już po szóstej klasie. Rekordowa liczba klas pierwszych (14) i powołana po kilkudziesięciu latach klasa wstępna przygotowująca do nauki w oddziałach dwujęzycznych to kolejny wyróżnik nowego roku szkolnego. Trzecim jest zmiana na stanowisku dyrektora szkoły – po założycielu LO XIV Aleksandrze Dobrzyckim, który kierował szkołą przez 31 lat, i jego następcy, Marku Łaźniaku, zarządzającym szkołą w ciągu kolejnych 14 lat, stanowisko objęła Anna Maćkowska, dotychczas pełniąca stanowisko wicedyrektora.

W skierowanym do uczniów i nauczycieli wystąpieniu przedstawiła koncepcję pracy opartą na wizji szkoły jako uczącej się organizacji, w której nacisk kładzie się na partnerstwo, sprawną komunikację i odkrywanie talentów. Przedstawiła również nowo powołanych wicedyrektorów - Dorotę Banaś i Jarosławę Poźniak-Fabrowską.

Anna Maćkowska powitała uczniów klas pierwszych, ich wychowawców, nowo zatrudnionych nauczycieli oraz pozostałych członków społeczności szkolnej. Z wdzięcznością przyjęła od uczniów symboliczne logo LO XIV. Mozaika ta,  wykonana przez panią profesor Agnieszkę Marciniak-Kucharską, została wyróżniona podczas X Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego w Zdunach.

Pani dyrektor wraz z prezesem Fundacji przy Zespole Szkół Nr 14, Sewerynem Krajewskim wręczyła dyplomy beneficjentom Stypendium im. Edgara  Łukasiewicza – uczniom, którzy już w swoich macierzystych szkołach osiągali sukcesy naukowe.

Uczniowie klas drugich i trzecich wysłuchali występu zespołu muzycznego w składzie: Łukasz Rudkiewicz z XVI LO we Wrocławiu – perkusja, Michał Gach z klasy 2B – gitara, Michał Rząsa z klasy 2C – keyboard, Tadeusz Furykiewicz z klasy 2E – wokal i gitara oraz Tomasz Wąsowicz z klasy 2C – gitara basowa; uczniowie klas pierwszych mieli okazję poznać talent duetu braci Błażeja i Rafała Zdobylaków.

W ten sposób rozpoczął się 45. rok szkolny w Czternastce.

Data dodania: 2019-11-07 21:58:04
Data edycji: 2019-11-09 22:19:06