Czcionka:

Kontrast:

Krzysztof Kamil Baczyński - setna rocznica urodzin

22 stycznia mija 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (pseud. Jan Bugaj) – poety pokolenia wojennego, zwanego pokoleniem Kolumbów, jednego z najwybitniejszych polskich twórców, którego imię nierozerwalnie splotło się z wydarzeniami drugiej wojny światowej i doprawdy trudno dziś wyobrazić sobie literaturę tego czasu bez Baczyńskiego. Wiersze jego od lat figurują na listach lektur szkolnych. Znajomość jego nazwiska przekroczyła daleko krąg miłośników poezji. O Baczyńskim słyszeli nawet ci, którzy nigdy nie przeczytali ani jednego jego wiersza. Jego imieniem nazywane są ulice, szkoły (...)

Krzysztf Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku (lub 3 marca 1921 roku) w Warszawie. Był synem krytyka literackiego Stanisława Baczyńskiego i nauczycielki Stefanii Zieleńczyk. Młody Baczyński był dzieckiem chorowitym i słabym. Miał astmę. W 1933 roku Baczyński rozpoczął naukę w warszawskim Gimnazjum im. Stefana Batorego. Podczas pobytu w szkole średniej związał się z lewicową organizacją młodzieżową "Spartakus".  Używał wtedy pseudonimu "Emil". Z tego też okresu pochodzi pierwszy znany jego wiersz - "Wypadek przy pracy" (1936). Był średnim uczniem, nawet język polski nie był jego mocną stroną. Świetnie rysował, co stało się jego największą pasją. W 1939 roku zdał maturę.  Radość przyćmiła śmierć ojca - 27 lipca. Od tej pory zmieniła się tematyka wierszy Krzysztofa na bardziej mroczną. W czasie II wojny światowej był aktywnym uczestnikiem polskiego ruchu oporu. Nie przeszkodziło mu to w rozwijaniu pasji, jaką była liryka. Przez cały okres okupacji aktywnie tworzył, a warszawscy literaci, którzy mieli okazję zapoznać się z wierszami Krzysztofa, szybko docenili jego talent. W czasie okupacji Baczyńskiemu udało się wydać cztery tomiki wierszy - w 1940 roku ukazały się drukiem "Zamknięty echem" i "Dwie miłości", następnie w 1942 roku "Wiersze wybrane" i wreszcie w 1944 roku "Arkusz poetycki Nr 1". 4 sierpnia 1944 roku, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego poległ od wrogiej kuli niemieckiego snajpera na posterunku w Pałacu Blanka. Miał zaledwie 23 lata.

Biblioteka Narodowa opublikowała na stronie internetowej materiał o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, który można przeczytać tutaj.  Warto też zajrzeć na portal baczynski.polskieradio24.pl poświęcony poecie pokolenia Kolumbów.

Kopie cyfrowe oryginalnych rękopisów poety można zobaczyć w POLONIE, w kolekcjach:

Audycje radiowe:

• Autobiografia" - słuchowisko na podstawie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego -  Polskie Radio
  • Twórczość Baczyńskiego odczytana na nowo - Polskie Radio
  • Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta, żołnierz, powstaniec - Polskie Radio

Filmy:

Muzyka na podstawie twórczości K.K. Baczyńskiego:

KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI

zestawienie wybranych materiałów źródłowych dostępnych w naszej bibliotece szkolnej:

1. Chwila bez imienia : o poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego / Stanisław Stabro. Chotomów : "Verba", 1992.

2. Dwudziestoletni poeci Warszawy /Jan Marx.  Warszawa : Wydawnictwo ALFA, 1994.

3. Legenda Baczyńskiego/ Zbigniew Wasilewski. Warszawa: Agencja Sukurs, 1996.

4. Krzysztof Baczyński: (1921-1944) / Kazimierz Wyka. Kraków: Wyd. Literackie, 1961.

5. Wybór poezji/Krzysztof Kamil Baczyński; oprac. Jerzy Święch. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1998.

6. Wybór poezji/ Krzysztof Kamil Baczyński. Wrocław: Wydawnictwo Siedmiorów 1997.

Data dodania: 2021-01-21 19:05:37
Data edycji: 2021-02-03 09:21:58