List do uczniów klas pierwszych

Drodzy Uczniowie klas pierwszych,

niestety, nie będę mogła towarzyszyć Wam podczas bardzo ważnej uroczystości pasowania na ucznia. Po raz pierwszy weźmiecie dziś udział w Lidze Klas. Mam nadzieję, że po powrocie do szkoły obejrzę wszystkie wystąpienia, które przygotowaliście i byliście gotowi zaprezentować już w ubiegłym tygodniu. Na pewno świetnie się bawiliście, a przy tej okazji zintegrowaliście Wasze klasowe zespoły. Jeden z nich doświadczył już w tym roku zdalnego nauczania i może potwierdzić, jak ważny jest osobisty kontakt w realizacji szkolnych projektów, ale również w budowaniu właściwych relacji.

Nie zapominajcie, że szkoła to ludzie – to Wy ją tworzycie, a Wasi wychowawcy i nauczyciele wspierają Wasz wszechstronny rozwój, nie tylko intelektualny, ale również społeczny, emocjonalny i zdrowotny. Jestem przekonana, że każdy z Was może w Czternastce osiągnąć sukces, ale nie nastawiajcie się wyłącznie na laury olimpijskie – to może być również działalność charytatywna, świetny projekt społeczny, udany występ artystyczny czy satysfakcjonująca rywalizacja sportowa. Wspieramy również pasje, z którymi do nas przychodzicie – na pewno znajdziecie czas na ich realizację!

W szkole wchodzicie w wiele ról i tworzycie różne grupy społeczne. Wśród Was są mieszkańcy Internatu i ci, którzy mieszkają w rodzinnych domach, bierzecie udział w zajęciach klasowych i międzyoddziałowych, chodzicie na różne zajęcia pozalekcyjne, ale także na religię lub etykę. Nie pozwólcie nigdy, aby te czy inne podziały wpłynęły na Wasze relacje. Podczas uroczystości przedstawiciele klas pierwszych w imieniu wszystkich uczniów złożą ślubowanie, w którym zadeklarują, że będą bronić zasad tolerancji oraz prawa każdego człowieka do posiadania własnych poglądów i przekonań. Od dziś powinno to dotyczyć każdego z Was.

Stajecie się częścią szkoły o niemal pięćdziesięcioletniej tradycji. Tworzyło ją wiele roczników absolwentów pod kierunkiem znakomitych pedagogów i wychowawców. Teraz przyszedł czas na Was. Reprezentujcie Czternastkę tak jak przystało na jej uczniów – godnie.

Anna Maćkowska

dyrektor