Marcelina Wawrzyńczyk zdobywczynią pierwszego miejsca w konkursie Women in STEM w kategorii Liceum

Gratulujemy Marcelinie Wawrzyńczyk  zdobycia pierwszej nagrody w Women in STEM Short Essay Contest  w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych!

Edukacja STEM ((ang. science, technology, engineering, mathematics), działająca pod egidą UNESCO, ma  zapobiegać nierównościom i wykluczeniom w obszarze nauki, technologii, inżynierii oraz matermatyki ze względu na wiek i płeć.
W zwycięskim eseju Marcelina pisze o karierze inżynierskiej Julii Stankiewicz (polskiej inżynierce pracującej w NASA) i z pasją stwierdza:
„Właśnie to podobieństwo, ale też niesamowity sukces Julii motywuje mnie do tego, by nie poddawać się presji, która dotyka kobiety w nauce i działać na rzecz reprezentacji kobiet. [...] Staram się podnosić świadomość wśród moich kolegów na temat nierówności społecznych, które, mam nadzieję, przełożą się na możliwości nie tylko dla mnie, ale także dla innych dziewcząt dla bardziej równego świata. [...]  Julka odniosła sukces nie tylko jako inżynier lotnictwa. Reprezentując Polskę na UN6 i uczestnicząc w ważnych wydarzeniach, stała się inspiracją dla innych młodych kobiet, które marzą o karierze w STEM. [...] Pomimo powszechnego przekonania, że nierówność w nauce jest reliktem, rzadko słyszę w szkole lub w mediach o kobietach „odnoszących sukcesy” w nauce.”

Serdecznie gratulujemy Marcelinie i mamy nadzieję, że w przyszłości przyczyni się do tego, by nasz świat stał się lepszym miejscem dla wszystkich!

Data dodania: 2024-06-03 08:58:11
Data edycji: 2024-06-08 18:24:39