Młodzieżowa wymiana międzynarodowa ze szkołą w Tecklenburgu - część pierwsza

W dniach 6-12 kwietnia 2019 r. odbyła się pierwsza część organizowanej przez LO XIV polsko-niemieckiej wymiany. Czternastu uczniów Czternastki pod opieką germanistek: Pani Profesor Katarzyny Duńskiej-Urban oraz Pani Profesor Moniki Piechowicz wyruszyło w podróż do miasta Tecklenburg położonego w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Po wyczerpującej, prawie dziesięciogodzinnej podróży dotarliśmy na dworzec autobusowy w mieście Osnabrück, skąd zostaliśmy odebrani przez swoich niemieckich kolegów i koleżanki wraz z rodzinami. Przed wymianą utrzymywaliśmy z nimi kontakt drogą elektroniczną, więc nie byliśmy sobie zupełnie obcy. Z powodu zmęczenia pierwszy dzień spędziliśmy, odsypiając trudy podróży oraz zapoznając się niemieckimi rodzinami. Następnego dnia, w poniedziałek, odwiedziliśmy Graf-Adolf-Gymnasium, szkołę naszych niemieckich partnerów. Po jej dokładnym zwiedzeniu zajęliśmy się pracą nad projektem o temacie "Ins Stolpern kommen", w którym w kilkuosobowych grupach mieliśmy przedstawić ważny dla naszej kultury i historii pomnik. Popołudnie i wieczór spędzilśmy początkowo spacerując po zabytkowej części Tecklenburga, a następnie w restauracji “Fabula”, gdzie w miłym towarzystwie naszych niemieckich kolegów i koleżanek mogliśmy spróbować niemieckich specjałów. We wtorek, po porannej wizycie w szkole, gdzie mieliśmy szanse doskonalenia języka niemieckiego na lekcjach,  udaliśmy się pociągiem do urokliwego miasta uniwersyteckiego Münster. W Münster odwiedziliśmy muzeum miasta, katedrę św. Pawła oraz Stary Ratusz z Salą Pokoju. W środę bardzo wcześnie rano wyjechaliśmy, również pociągiem, do Hamburga. Do atrakcji zapewnionych nam przez organizatorów należało odwiedzenie Speicherstadt, czyli największego na świecie kompleksu powiązanych ze sobą magazynów, rejs statkiem oraz wizyta w Elbphilharmonie. W czwartek do południa mieliśmy czas na ponowne ćwiczenie języka niemieckiego na zajęciach szkolnych oraz na pracę nad projektem. Następnie pojechaliśmy do miasta Osnabrück, gdzie odwiedziliśmy dom Felixa Nussbauma oraz katedrę. Piątek, będący już ostatnim dniem, rozpoczęliśmy, przygotowując się do ostatecznego przedstawienia naszych projektów, nad którymi pracowaliśmy cały tydzień. Po prezentacji projektów zjedliśmy wspólnie pizzę, a następnie rozjechaliśmy się do swoich rodzin, by spędzić z nimi ostatnie chwile. Wieczorem spotkaliśmy się na dworcu autobusowym w Osnabrücku i po długich i smutnych pożegnaniach musieliśmy wsiąść do powrotnego autokaru.

Wymiana okazała się fantastyczną przygodą oraz okazją do nawiązania międzynarodowych znajomości.

Mateusz Gliwa, klasa 2C

Data dodania: 2019-10-08 18:58:08