Model International Criminal Court

W dniach 6-13.02.2024 r. 10 uczniów naszej szkoły pod opieką prof. Eweliny Śmiałek miało okazję wziąć udział we wspaniałym projekcie Model International Criminal Court w Krzyżowej.  MICC jest projektem organizowanym przez Kreisau-Initiative i finansowanym przez europejski program Erasmus+, dlatego w warsztatach oprócz polskich uczniów wzięli udział uczniowie z Niemiec, Norwegii i Grecji.  Przez siedem dni młodzież brała udział w warsztatach w języku angielskim o tematyce prawnej i prawach człowieka oraz pracowała w międzynarodowych zespołach pod okiem trenerów. Uczniowie wcielali się w role obrońców, prokuratorów i sędziów podczas procesów osób oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości dokonanych w trakcie konfliktów zbrojnych takich jak druga wojna światowa, wojna w Jugosławii i Ruandzie. Podczas czwartego dnia odbyły się trzy symulacje procesów zbrodniarzy wojennych, w których prokuratorzy argumentowali za winą oskarżonych i domagali się odpowiednio surowego wyroku, obrońcy dowodzili niewinności swoich klientów używając odpowiednich argumentów, a sędziowie słuchali obu stron i po burzliwej dyskusji, następnego dnia wydawali wyrok. Po ogłoszeniu wyroku odbyła się konferencja prasowa, w której uczniowie w roli dziennikarzy zadawali pytania prawnikom z każdej grupy. Oprócz wytężonej pracy związanej z prawem w programie znalazło się miejsce na wieczór kulturalny, podczas którego każdy kraj zaprezentował swoje zwyczaje, tańce i zaoferował poczęstunek. Kolejną odskocznią od warsztatów była wycieczka do Wrocławia, podczas której uczniowie Czternastki oprowadzali swoich kolegów z innych krajów po naszym pięknym mieście, opowiadając im w języku angielskim o zabytkach, historii, tradycjach i legendach stolicy Dolnego Śląska. Ostatniego dnia, po dyskusji na temat wydanych werdyktów przez młodzież, odbył się warsztat na temat praw człowieka, ewaluacja projektu i rozdanie dyplomów. Po południu wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić miasto Świdnica, w której znajduje się m.in. Kościół Pokoju.

MICC jest projektem, który stwarza wyśmienitą okazję nie tylko do rozwoju językowego, to jest szlifowania odpowiedniego słownictwa prawniczego w języku angielskim podczas przygotowania do symulacji procesów jak i samych symulacji, ale także umożliwia ćwiczenie codziennej komunikacji w języku angielskim z kolegami i koleżankami z innych krajów.
Dla uczniów uczestnictwo w tym projekcie jest wielką wartością ze względu na możliwość przebywania w społeczności międzynarodowej i uczenia się od siebie. Jest to również okazja do odkrycia, że mimo dzielących nas różnic, mamy ze sobą wiele wspólnego.
Jeśli chodzisz do klasy prawniczej dwujęzycznej i chciał(a)byś wziąć udział w tym niesamowitym projekcie, to wypatruj ogłoszeń w Librusie, jest duża szansa na powtórkę.

Film przygotowany przez ucznestników MICC 2024

W grupie medialnej były nasze dwie uczennice - Olga Grzonka i Julia Słońska z klasy 1D2, a wystąpili w nim uczniowie ze wszystkich krajów, które uczestniczyły w wydarzeniu.

Data dodania: 2024-02-23 06:41:58
Data edycji: 2024-02-23 07:09:16