Nagroda im. Jana Mirkiewicza dla najlepszego historyka LO XIV

Drodzy Uczniowie,

w tym roku po raz pierwszy wyróżnieni zostaną najlepsi historycy szkoły! Rodzice naszego wszechstronnie uzdolnionego Absolwenta, Państwo Iga i Jakub Mirkiewiczowie są fundatorami i pomysłodawcami Nagrody im. Jana Mirkiewicza dla tych z Was, którzy wykażą się wybitną wiedzą historyczną lub szczególnym zainteresowaniem historią (autorzy prac o tematyce historycznej, twórcy kolekcji przedmiotów o wartości historycznej, finaliści i laureaci olimpiad i konkursów o tematyce historycznej). Kandydatów do nagrody wyłoni powołana przez dyrekcję Kapituła Konkursu, a jej wręczenie nastąpi w tym roku szkolnym podczas podsumowania pracy online, 26 czerwca 2020 r. Regulamin Nagrody im. Jana Mirkiewicza został opublikowany na stronie internetowej szkoły.

Jan Mirkiewicz ukończył Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi, a następnie Liceum Ogólnokształcące nr XIV we Wrocławiu. Był uczniem wybitnie uzdolnionym matematycznie, obdarzonym nieprzeciętną zdolnością logicznego rozumowania. Wysiłek i pasja zaowocowały znaczącymi sukcesami naukowymi, poczynając od tytułu laureata interdyscyplinarnego konkursu „zDolny Ślązaczek”, poprzez tytuły laureata zdobyte w Olimpiadzie Matematycznej Gimnazjalistów, aż po najwyższe laury w Olimpiadzie Matematycznej, Olimpiadzie Informatycznej, Olimpiadzie Przedsiębiorczości oraz w Olimpiadzie Przedsiębiorczości i Zarządzania. Będąc uczniem liceum, Janek reprezentował z sukcesem nasz kraj w matematycznych Zawodach Państw Bałtyckich.

Jan był wyjątkowym uczniem nie tylko ze względu na swe wybitne umiejętności matematyczne, lecz również dzięki wszechstronnym zainteresowaniom. Co niezwykle rzadkie, ale i przez to cenniejsze wśród pasjonatów nauk ścisłych, interesował się również naukami humanistycznymi: literaturą polską i światową oraz historią, uprawiał sport.

Jan był człowiekiem bardzo życzliwym, zawsze chętnym do pomocy. Angażował się w życie szkoły oraz klasy. Był osobą bardzo towarzyską, komunikatywną, z łatwością nawiązywał kontakt z innymi. Z powodzeniem łączył wrodzoną energię z umiejętnością współpracy z ludźmi. Studiował matematykę z informatyką na Uniwersytecie w Oxfordzie. Zmarł w listopadzie 2019 r.

Data dodania: 2020-06-15 11:20:26
Data edycji: 2020-06-15 16:11:25