Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią im się płaci.

Wisława Szymborska

 

Zbliżający się Dzień Zaduszny jest okazją do szczególnych wspomnień o tych, któ­rzy ode­szli na za­wsze. Jak co roku Rada Samorządu Uczniowskiego prze­pro­wa­dziła ak­cję „Ocalić od za­po­mnie­nia”, ma­jącą na celu upamiętnienie zmar­łych na­uczy­cie­li i pra­cow­ni­ków ad­mi­ni­stra­cji LO XIV. Na ekra­nie w holu szkoły po­ja­wiły się slajdy ze wspo­mnie­niami o pedagogach oraz ich fotografie. W dniach 27-29 października 2021 r. uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili cmentarze i zapalili na grobach zmarłych nauczycieli znicze - symbol wiecznej pamięci. Odwiedzili również groby wielu uczniów i absolwentów.

Zakup zniczy sfinansowała na prośbę uczniów Rada Rodziców.  Dyrektor Annie Maćkowskiej i wicedyrektor Dorocie Banaś oraz wychowawcy w Internacie Zbigniewowi Rybusowi w sentymentalnych wyprawach na wrocławskie na cmentarze towarzyszyli uczniowie: Marcin Jantas (3D+), Wiktoria Eljaszuk-Konieczko (3E+), Piotr Marek (3C), Jakub Łebski (3F+), Mikołaj Pałach (3F+) oraz Julia Minkowska (3B+), która pod kierunkiem opiekunki Rady Samorządu Uczniowskiego, Małgorzaty Bąk-Chudeckiej koordynowała akcję.

Odwiedziliśmy między innymi grób zmarłego w 2014 roku założyciela i wieloletniego Dyrektora LO XIV, Aleksandra Dobrzyckiego, a także Mariusza Łukasiewicza – wrocławskiego biznesmena, założyciela Lukas Banku i Euro Banku, który jest patronem stypendiów przyznawanych rokrocznie uczniom naszej szkoły. Pamiętaliśmy również o uczniu Jakubie Libnerze, którego imię nosi Fundacja wspierająca rozwijanie i umacnianie postaw nastawionych na budowanie relacji w oparciu o zasady współżycia społecznego. Z wdzięcznością wspominamy absolwenta Czternastki Jana Mirkiewicza - jego imię nosi nagroda przyznawana od ubiegłego roku szkolnego najlepszym szkolnym historykom.

Sylwetki niektórych pedagogów i wzmianki o pozostałych zostały zawarte w przygotowanej przez uczniów prezentacji, którą zamieszczamy w postaci  krótkiego filmu.

Ocalić od zapomnienia - zmarli nauczyciele i pracownicy LO XIV

Data dodania: 2021-10-30 10:07:57
Data edycji: 2021-10-31 00:15:54
Ilość wyświetleń: 1353

Rada Samorządu Uczniowskiego

Biblioteka i czytelnia

Wynajem obiektów sportowych

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej