Ocalić od zapomnienia

Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią im się płaci.

Wisława Szymborska

Zbliżający się Dzień Zaduszny jest okazją do szczególnych wspomnień o tych, któ­rzy ode­szli na za­wsze. Jak co roku Rada Samorządu Uczniowskiego prze­pro­wa­dziła ak­cję „Ocalić od za­po­mnie­nia”, ma­jącą na celu upamiętnienie zmar­łych na­uczy­cie­li i pra­cow­ni­ków ad­mi­ni­stra­cji LO XIV. Na ekra­nie w holu szkoły po­ja­wiły się slajdy ze wspo­mnie­niami o pedagogach oraz ich fotografie. W dniach 27-29 października 2021 r. uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili cmentarze i zapalili na grobach zmarłych nauczycieli znicze - symbol wiecznej pamięci. Odwiedzili również groby wielu uczniów i absolwentów.

Zakup zniczy sfinansowała na prośbę uczniów Rada Rodziców.  Dyrektor Annie Maćkowskiej i wicedyrektor Dorocie Banaś oraz wychowawcy w Internacie Zbigniewowi Rybusowi w sentymentalnych wyprawach na wrocławskie na cmentarze towarzyszyli uczniowie: Marcin Jantas (3D+), Wiktoria Eljaszuk-Konieczko (3E+), Piotr Marek (3C), Jakub Łebski (3F+), Mikołaj Pałach (3F+) oraz Julia Minkowska (3B+), która pod kierunkiem opiekunki Rady Samorządu Uczniowskiego, Małgorzaty Bąk-Chudeckiej koordynowała akcję.

Odwiedziliśmy między innymi grób zmarłego w 2014 roku założyciela i wieloletniego Dyrektora LO XIV, Aleksandra Dobrzyckiego, a także Mariusza Łukasiewicza – wrocławskiego biznesmena, założyciela Lukas Banku i Euro Banku, który jest patronem stypendiów przyznawanych rokrocznie uczniom naszej szkoły. Pamiętaliśmy również o uczniu Jakubie Libnerze, którego imię nosi Fundacja wspierająca rozwijanie i umacnianie postaw nastawionych na budowanie relacji w oparciu o zasady współżycia społecznego. Z wdzięcznością wspominamy absolwenta Czternastki Jana Mirkiewicza - jego imię nosi nagroda przyznawana od ubiegłego roku szkolnego najlepszym szkolnym historykom.

Sylwetki niektórych pedagogów i wzmianki o pozostałych zostały zawarte w przygotowanej przez uczniów prezentacji, którą zamieszczamy w postaci  krótkiego filmu.

Ocalić od zapomnienia - zmarli nauczyciele i pracownicy LO XIV

Data dodania: 2021-10-30 10:07:57