PROFILAKTYKA WAD POSTAWY AKCJA ZDROWY KRĘGOSŁUP „TRZYMAJ SIĘ PROSTO” 2021

PROFILAKTYKA WAD POSTAWY  AKCJA ZDROWY KRĘGOSŁUP „TRZYMAJ SIĘ PROSTO” 2021

Co roku w naszej szkole odbywa się akcja Profilaktyki Wad Postawy i obejmuje klasy pierwsze liceum. W tym roku akcja odbyła się 29 listopada – 3 grudnia i miała na celu zapoznanie uczniów z wzorcem prawidłowej postawy ciała, uświadomienie znaczenia prawidłowej postawy ciała dla zdrowia człowieka i konieczności korygowania wad postawy w przypadku ich istnienia.

Akcja miała miejsce na lekcjach wychowania fizycznego na sali i basenie. Uczniowie zostali zapoznani z wzorcem prawidłowej postawy ciała poprzez ilustracje zamieszczone w linku zamieszczonym na stronie internetowej – sport. Na lekcjach WF podczas pogadanki uczniowie dowiedzieli się, na czym polega zapobieganie wadom postawy oraz zapoznali się z najczęściej występującymi wadami postawy u młodzieży.

W ramach praktyki zaprezentowane zostały uczniom ćwiczenia wzmacniające i rozciągające na sali, aqua aerobik i wydłużające kręgosłup na basenie–( m.in. pływanie kraulem i stylem grzbietowym), ćwiczenia dla pleców okrągłych, stóp płaskich i kolan koślawych oraz ćwiczenia śródlekcyjne- rozciągające.

Uczniowie chętnie brali udział w akcji, dzieląc się informacjami wziętymi z życia, oglądali postawy ciała - prawidłową i wadliwe, zostali zapoznani z bezpiecznymi i wygodnymi dla kręgosłupa pozycjami: leżącą, siedzącą i stojącą.

Kampania informacyjna jest bardzo potrzebna w Profilaktyce Wad Postawy, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć.

Joanna Mamotiuk

Maciej Milo