Profilaktyka wad postawy. ''TRZYMAJ SIĘ PROSTO''

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ!

Co roku w naszej szkole odbywa się, w ramach edukacji zdrowotnej, akcja „Profilaktyki Wad Postawy” i obejmuje klasy pierwsze liceum. W tym roku miała miejsce w dniach 22 - 28 listopada i miała na celu uświadomienie uczniom znaczenia prawidłowej postawy ciała dla zdrowia i wyglądu człowieka oraz konieczności korygowania wad postawy w przypadku ich istnienia.

Akcja odbywała się na lekcjach wychowania fizycznego. Uczniowie zostali zapoznani z wzorcem prawidłowej postawy ciała poprzez ilustracje zamieszczone w prezentacji oraz na lekcjach WF podczas pogadanki. Dowiedzieli się, na czym polega zapobieganie wadom postawy oraz zapoznali się z najczęściej występującymi wadami postawy u młodzieży.

W ramach praktyki zaprezentowane zostały uczniom ćwiczenia zapobiegające i korygujące wady postawy, wydłużające kręgosłup na basenie( m.in. pływanie kraulem i stylem grzbietowym), ćwiczenia dla pleców okrągłych, stóp płaskich i kolan koślawych oraz ćwiczenia śródlekcyjne- rozciągające.

Uczniowie chętnie brali udział w akcji, dzieląc się informacjami wziętymi z życia, oglądali postawy ciała - prawidłową i wadliwe, wady kolan i stóp oraz zostali zapoznani z bezpiecznymi i wygodnymi dla kręgosłupa pozycjami: leżącą, siedzącą i stojącą.

Kampania informacyjna jest bardzo potrzebna w profilaktyce wad postawy. Świadomie możemy wpływać na stan swojego zdrowia oraz utrzymywać ciało w dobrej kondycji!

Joanna Mamotiuk

Maciej Milo