Relacja z wycieczki ''Londyn i okolice''

W dniach 9 -15 kwietnia 2024 r. odbyła się wycieczka „Londyn i okolice”, której organizatorką była prof. Ewelina Śmiałek.

49 uczniów szkoły wraz z opiekunami, prof. Eweliną Śmiałek, prof. Magdą Bilecką oraz prof. Maciejem Urczyńskim, miało przyjemność odkrywać niezwykłe zakątki Londynu i jego okolic. Podczas tygodniowego pobytu odwiedzili liczne muzea (Muzeum Brytyjskie, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki oraz Muzeum Wiktorii i Alberta), Galerię Narodową, a także mieli okazję doświadczyć niesamowitej atmosfery miejsc takich jak The Tower of London, podziwiając w tym jakże charakterystycznym dla Londynu miejscu liczne zbroje, bronie, klejnoty oraz insygnia koronacyjne. Przespacerowali się też przez Izbę Lordów i Izbę Gmin w Parlamencie Brytyjskim oraz obejrzeli współczesną wersję „Romea i Julii” Szekspira w teatrze The Globe. Uczniowie zwiedzili również klimatyczne dzielnice Londynu, takie jak tętniące życiem rozrywkowo-artystyczne Camdem Town czy Covent Garden ze swoimi wyjątkowymi targowiskami oraz Greenwich z Królewskim Obserwatorium Astronomicznym, the National Maritime Museum, żaglowcem „Cutty Sark” oraz Domem Królowej Anny.

Oddalając się od stołecznego zgiełku uczestnicy wycieczki odwiedzili Stratford-upon-Avon – miasteczko, w którym urodził się Szekspir, gdzie mieli okazję zobaczyć jego dom i grób w Kościele Świętej Trójcy oraz wjechać na wieżę widokową, aby podziwiać urokliwą architekturę. Kolejny dzień poświęcony był miastu partnerskiemu Oxford, w którym poza zwiedzaniem znanych budynków uniwersyteckich uczniowie odwiedzili również polską szkołę i poznali osobiście uczniów, z którymi wcześniej wymieniali listy. Dodatkowo uczniowie Czternastki spędzili cudowny, spokojny i słoneczny dzień w przepięknym pałacu Hampton Court, znanym z serialu „Bridgertonowie”, gdzie spacerowali po królewskich komnatach oraz po ogrodach pełnych kolorowych tulipanów posadzonych wcześniej podczas Festiwalu Tulipanów.

Wycieczka była także okazją do spotkania z absolwentami naszej szkoły – absolwentem Oxbridge Wojciechem Stawskim oraz Joanną Kilian i Wojciechem Kilianem, pracującymi i mieszkającymi od dłuższego już czasu w Zjednoczonym Królestwie. Podzielili się oni wiedzą na temat specyfiki studiowania oraz pracy w tym kraju, a także cierpliwie odpowiadali na liczne pytania uczestników wycieczki.

Wspólny wyjazd był dla wszystkich niezapomnianym doświadczeniem, a jego uczestnicy wyrazili nadzieję, że to dopiero początek ich podróży po Wielkiej Brytanii. Bardzo udany!

Dziękujemy prof. Ewelinie Śmiałek oraz towarzyszącym jej prof. Magdzie Bileckiej oraz prof. Maciejowi Urczyńskiemu za wspaniałą organizację, doskonałą opiekę nad uczniami oraz poświęcony czas i zaangażowanie.

Data dodania: 2024-04-21 06:55:23
Data edycji: 2024-04-22 12:49:48