Roślinne wyspy filtracyjne

H2O SciTech - Instytut Wody przy wsparciu organizacji GlobalGiving i Patronacie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie prowadzi społeczno-edukacyjny projekt “Roślinne wyspy filtracyjne”. Celem projektu jest aktywizacja lokalnej społeczności, organizacji pozarządowych i firm do zaangażowania na rzecz ochrony środowiska, w szczególności zachęcenie mieszkańców Wrocławia do podejmowania działań wpływających na poprawę stanu wód. Projekt jest przykładem oddolnej inicjatywy pokazującej integrację oraz równość środowisk i pokoleń w rozwiązywaniu problemu zanieczyszczenia środowiska wodnego, w tym rzeki Odry, nad którą żyjemy. Polega na opracowaniu autorskiego projektu wyspy filtracyjnej, zbudowanie testowych wysp, zwodowanie na rzece oraz zbadanie ich skuteczności w procesie oczyszczania wody. Wyspy filtracyjne pełnią funkcję fitoremediantów, tj. rośliny “wyciągają” z wody m.in. metale ciężkie, które zostają uwięzione w roślinnych tkankach.
W działania projektowe zaangażowani są Uczniowie Szkoła Podstawowa Nr 7 im.rotm.Witolda Pileckiego we Wrocławiu, Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu, Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej, Nauczyciele, Pracownicy firmy 3M, mieszkańcy Wrocławia i okolic. Razem, wykorzystując pozytywną energię, wiedzę i doświadczenie, zaprojektujemy, wykonamy i przycumujemy na Odrze 5 wysp; dla rzeki i dla nas. Wszystko pod bacznym okiem zespołu z H2O SciTech – Instytutu Wody.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Radio Wrocław i Radio Ram.
Zapraszamy na wodowanie wysp Uczniów, Nauczycieli, Rodziców, Przyjaciół i Znajomych - 18 maja (sobota) od godz. 12:00.
Data dodania: 2024-05-13 15:31:06
Data edycji: 2024-05-14 10:19:34