Spotkanie z filozofią

14 listopada br. w czytelni odbyło się spotkanie klas trzecich z dr hab. Janem Wadowskim, który przygotował wykład zatytułowany „O przyszłości. Między dehumanizacją a nadczłowiekiem”.

Zaproszony gość przedstawił różnorodne scenariusze przyszłego świata, które wzbudziły zarówno obawy, jak i nadzieje. Niektórzy naukowcy snują wizje katastroficzne, inni natomiast odwrotnie – widzą przed nami świetlana przyszłość. Te wizje często odzwierciedlają się w literaturze (D. Glukhovsky, Metro) czy grach komputerowych (np. Metro, Deus ex, Fallout, Days gone). Nie ulega jednak wątpliwości, że mamy do czynienia z procesem powstawania technologii tzw. nanotechnologia, które mogą dokonać szybkich zmian w funkcjonowaniu całego świata np. AI. Dlatego niezmiernie istotne jest nawiązanie dialogu między różnymi cywilizacjami i kręgami kulturowymi, aby stworzyć nowy paradygmat globalnej wspólnoty.

Uczniowie byli pod wrażeniem wykładu dr hab. Wadowskiego i na zakończenie spotkania uwiecznili ten moment pamiątkowymi zdjęciami z wykładowcą.

dr hab. Jan Wadowski -  prof. uczelni Politechniki Wrocławskiej, Kierownik Zespołu Antropologii Filozoficznej i Etyki w Katedrze Nauk Humanistycznych i Społecznych, Członek Rady Wydziału Zarządzania PWr. W kregu naukowcych zainteresowań są: antropologia filozoficzna, etyka, filozofia społeczna, filozofia techniki i cywilizacji.

Data dodania: 2024-04-16 09:47:44
Data edycji: 2024-04-16 11:23:50