Weź udział w Maratonie Pisania Listów

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 roku i wspierana jest przez organizację Amnesty International. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia), zaś dzięki niemu dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa, zaś na łamanie praw człowieka nie można dawać przyzwolenia i trzeba na nie reagować.

Naszym celem jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (np. emaili) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Odbędzie się on po raz 20. i w dniach 29 XI – 15 XII, kiedy to w kilkuset miejscach w całej Polsce pisane będą listy w obronie odważnych ludzi, których prawa zostały złamane. Ludzi, którzy odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz sami potrzebują wsparcia ze względu na represję ze strony władz państwowych. Akcja ta ma bardzo szeroki wydźwięk i w ubiegłym roku w ponad 700 miejscach w całej Polsce zostało napisanych ponad 300 000 listów, a na całym świecie podjęto ok. 5,5 miliona akcji.

Akcja ta odbywać się będzie w naszej szkole od poniedziałku 2 grudnia do wtorku 10 grudnia 2019 roku.

Wtedy na każdej z przerw będziecie mieli szansę napisać list, który może zmienić czyjeś życie. My zapewniamy papier, długopisy, materiały informacyjne i pomoc, od Was wymagamy jedynie dobrych chęci.

Sama akcja oraz udział w niej nie wymagają wiele wysiłku, zaś pozytywne skutki z niej płynące są ogromne – pisane listy rzeczywiście mają realny wpływ na sytuację osoby, w obronie której dany apel był pisany - część bohaterów zeszłorocznego maratonu zostało rzeczywiście uwolnionych.

O Maratonie Pisania Listów - film

Data dodania: 2019-11-04 11:37:26