Wirtualne podróże w Czternastce

W czasie pandemii, gdy zwyczajne podróżowanie jest mocno ograniczone, a często wręcz niemożliwe, znaleźliśmy sposób na spotykanie i poznawanie ludzi z całego świata, z którymi rozmawiamy na temat kultury i tradycji naszych krajów.
Jak to robimy?
Odpowiedź jest prosta: bierzemy udział w programie Skype in the classroom, który umożliwia nam wirtualne zwiedzanie świata.
Jego największą zaletą jest jednoczesne ćwiczenie swobodnego posługiwania się językiem angielskim i korzystania z najnowszych technologii.
Nauczyciele z całego świata używają strony Skype in the classroom do nawiązywania kontaktów z innymi nauczycielami. Następnie wraz ze swoimi klasami spotykają się na różnych platformach: Skype, MS Teams czy Zoom. Dzięki temu możemy komunikować się z uczniami z całego świata i wymieniać z nimi informacje o swoich krajach lub grać w Mystery Skype. Zasady gry są proste: łączymy się z ludźmi z jakiegoś państwa i - rozmawiając z nimi po angielsku - musimy odgadnąć, jak nazywa się ich kraj. Możemy zadawać tylko takie pytania, na które odpowiedź brzmi „tak” lub „nie”, np.: Czy wasz kraj leży w Azji? Czy macie dostęp do morza? Czy wasz kraj jest duży? Czy mówicie po hiszpańsku? Bardzo przydaje się wtedy atlas lub mapa świata oraz wiedza zdobyta na lekcjach geografii. Jeśli wystarczy czasu opowiadamy sobie o naszych krajach. Robimy również wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Uczniowie Czternastki odbyli już kilka takich internetowych „wycieczek”. Byliśmy w Indiach, Arabii Saudyjskiej, Maroku, Kolumbii, a w zeszłym tygodniu „zwiedzaliśmy” muzeum w Stanach Zjednoczonych. Naszym wyprawom towarzyszą niezapomniane przeżycia, ponieważ musimy mierzyć się nie tylko z trudnościami technicznymi, lecz także z tremą i nieśmiałością. Uczniowie mogą się przekonać, że nie wszyscy mówią po angielsku tak jak królowa brytyjska, która używa Received Pronunciation. Język angielski w wydaniu niektórych obcokrajowców bywa trudny do zrozumienia ze względu na mocny akcent czy też nieprawidłową wymowę (szczególnie samogłosek). To świetna lekcja porozumiewania się z osobami, które – podobnie jak my - nie są rodzimymi użytkownikami języka angielskiego. Podczas wspólnych rozmów ćwiczymy więc umiejętności komunikacyjne oraz precyzję wypowiedzi, a każde takie spotkanie motywuje nas do dalszej pracy.
Dzięki takim wirtualnym wyprawom poszerzamy również naszą wiedzę o świecie, poznajemy niezwykłe miejsca i egzotyczne kultury, nawiązujemy ciekawe kontakty, uczymy się otwartości i tolerancji, przełamujemy własne ograniczenia, a przy okazji świetnie się bawimy.
A to wszystko bez ruszania się z domu, bo do zwiedzania świata ze Skype in the classroom wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu. Zachęcam wszystkich do takiego podróżowania – to naprawdę wspaniała przygoda!

Ewelina Śmiałek

Data dodania: 2020-11-27 07:40:22